Solidne BHP

Szkolenia BHP

5 lipca 2010

      Szkolenie bhp jest to nic innego jak przyswojenie, utrwalenie oraz pogłębienie wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy na wybranych stanowiskach pracy.

      Kodeks Pracy w art. 94 (Dz.U. 1974, nr 24, poz. 141) między innymi określa w obowiązkach pracodawcy jakie ma zobowiązania wobec pracownika w sprawie szkolenia bhp. Szkolenia te powinny być przeprowadzane cyklicznie w zależności od stanowiska na jakim pracuje w danym momencie pracownik. Częstotliwość szkoleń została uregulowana  w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2004, nr 180, poz. 1860). W rozporządzeniu zawarte są zasady szkolenia, zakres szkolenia, wymagania, sposoby dokumentowania szkolenia oraz przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni ze szkolenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szkolenia bhp można podzielić na trzy główne grupy, które wzajemnie są powiązane. Szkolenia dzielimy na:

Szolenia BHP

Szkolenia BHP

schemat nr 1 Podział szkoleń BHP

Powiązanie między szkoleniami polega na tym, że każdy pracodawca zatrudniający nową osobę zobligowany jest przed dopuszczeniem go do pracy zorganizować szkolenie wstępne ogólne oraz szkolenie wstępne na stanowisku pracy. Instruktaż ogólny powinien trwać minimum trzy godziny lekcyjne (godzina lekcyjna = 45 minut). Kolejnym etapem przed podjęciem pracy po ukończeniu instruktażu ogólnego należy przeprowadzić instruktaż stanowiskowy, który powinien trwać minimum osiem godzin lekcyjnych.  Po przejściu przez pracownika w/w opisanych etapów oraz przejściu  wstępnych badań lekarskich i stwierdzeniu w orzeczeniu lekarskim przez uprawnionego lekarza o braku przeciwwskazań do pracy na wyznaczonym stanowisku, osoba taka może zacząć pracować.

W zależności od grupy stanowisk na jakim obecnie dana osoba będzie pracowała powinna przejść szkolenie okresowe bhp. I tak osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych, służby bhp, inżynieryjno-technicznych oraz administracyjno-biurowych powinni przejść pierwsze szkolenie okresowe  w okresie do 12 miesięcy od momentu rozpoczęcie pracy. Wyjątkiem jest grupa pracodawców i osób kierujących pracownikami ze względu na fakt, iż pierwsze szklenie okresowe powinni przejść do 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy. Kolejne szkolenia okresowe powinny być przeprowadzone maksymalnie co pięć lat dla większości grup stanowiskowych. Wyjątkiem jest grupa pracowników pracujących na stanowiskach robotniczych, ponieważ częstotliwość w ich przypadku wynosi do 3 lat, natomiast jeżeli występują  szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracownika powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku.

      Należy pamiętać, iż każde szkolenie okresowe musi kończyć się egzaminem sprawdzającym , który przeprowadza organizator szkolenia. Należy pamiętać, że w myśl rozporządzenia organizatorem może być pracodawca,  jednostka organizacyjna uprawniona do prowadzenia działalności szkoleniowej lub osoba fizyczna prowadząca działalność oświatową na zasadach określonych o swobodzie działalności gospodarczej. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest opracowanie programów szkoleniowych dla poszczególnych grup stanowisk.

Jeżeli spełnimy w/w wymienione warunki, to w aspekcie szkoleń bhp nie mam podstawy obawiać się kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, że zarzucą nam braku programów dla poszczególnych grup stanowisk w naszym zakładzie lub że niespełniany podstawowych obowiązków dotyczących szkolenia pracowników. Co ma miejsce bardzo często podczas kontroli.

Opracowanie własne

Źródło:

  1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy.
  1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 28 czerwca 2005r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
  3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 października 2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.