Zmiany w umowach o pracę
4 sierpnia 2011Umowa o pracę po zmianach wprowadzonych Ustawą z dnia 1 lipca 2009r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.
W myśl art. 22 § 1 Kodeksu Pracy (Dz.U. 1974, Nr 24, poz. 41) przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Zgodnie założeniami Kodeksu Pracy każda umowa o pracę zawarta na czas określony lub nie określony może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy. Analizując dalej, pracodawca może z pracownikiem zawrzeć umowę na okres próbny do trzech miesięcy, następnie pierwszą umowę na czas określony, drugą a trzecia w świetle prawa musi być zawarta na czas nie określony, jeżeli okres zawarcia między umowami nie przekroczył 1 miesiąca (art. 251 § 1 KP). Wyłączeniem będzie umowa o zastępstwo bądź w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie. Przed wprowadzeniem zmian przez Ustawę z dnia 1 lipca 2009r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców (Dz.U. 2009, Nr 125, poz. 1035), pracodawca mógł zawrzeć drugą umowę o pracę z pracownikiem na okres 10 lat (mniej lub więcej), która skutkowała dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, a co za tym idzie przy staraniach o udzielenie kredytu (na zakup mieszkania, samochodu, itd.) będziemy mało wiarygodnymi kredytobiorcami. W art. 3 ust.2 Ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców zawarty jest zapis, że art. 9-13 i 13 Ustawy stosuje się także do pozostałych przedsiębiorstw w rozumieniu art. 4 Ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie gospodarczej. W art. 13 Ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego… , ustęp pierwszy precyzuje łączny czas zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy! W ustępie drugim w/w artykułu Ustawy precyzuje, iż kolejną umowę zawartą na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony.
Reasumując powyższe fakty oraz art. 34 i 35 Ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego … do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012r. stosuje się art. 251 Kodeksu Pracy, a do umów zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie Ustawy stosuje się przepisy art. 13. Jeżeli termin rozwiązania umowy o pracę na czas określony, zawartej przed dniem wejścia w życie Ustawy, przypada po 31 grudnia 2011r., umowa rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta.
Od dnia 1 stycznia 2012 roku ponownie obowiązują przepisy ar 251 Kodeksu Pracy, czyli:
– umowa na czas określony może być zawarta na dłuższy okres (np. 10 lat),
– termin 1 miesiąca między jedną a kolejną umową o pracę na czas określony nie może być dłuższy, bo w przeciwnym razie zaczynamy liczyć od nowa wszystkie zawarte umowy na czas określony,
– brak ograniczenia sumy czasów trwania umów o pracę.
Opracowania własne